۶ علت پوسیدگی دندان

باکتری ها در دهان وجود دارند. زمانی که نوشیدنی یا خوراکی حاوی شکر مصرف می شود، این باکتری موجود در دهان به اسید تبدیل می شود. مدت کوتاهی بعد از مصرف خوردنی های حاوی شکر، پلاک دندان روی دندان ها تشکیل می‌شود. اهمیت مسواک زدن منظم و حذف پلاک ها با این روش از روی دندان ها اینجا بخوبی معلوم می شود. شاید برایتان سوال باشد که روزانه چند بار و چند دقیقه مسواک بزنیم؟

باید توجه داشت که افراد در معرض پوسیدگی دندانی می باشند، باید با در نظر گرفتن تدابیر صحیح بهداشتی برای سلامت دندان ها و دهان از پوسیدگی دندان جلوگیری کرد. قبلا در مطلب چگونه از دندان ها مراقبت کنیم؟ درباره مراقبت بهتر از دندان ها توصیه هایی ارائه شده است.

قشر نازک پلاک شکل گرفته روی دندان به دندان می چسبد. اسید موجود در پلاک روی دندان، به مرور زمان و کم کم باعث فرسودگی و آسیب دیدن مینای دندان می شود.

مینای دندان چیست؟ مینای دندان یک پوشش محافظ و سخت روی دندان ها است که به طور طبیعی روی دندان فرد وجود دارد. مینای دندان از دندان ها در مقابل پوسیدگی محافظت می‌کند. البته این به این معنا نیست که ما حواسمان به دندان هایمان نباشد. چرا که اگر بهداشت دهان بخوبی رعایت نشود، مینای دندانی نیز آسیب می بیند. زمانی که مینای دندان ضعیف بشود، امکان شکل گیری پوسیدگی در دندان و ایجاد حفره در دندان بیشتر می شود.

عواملی وجود دارند که امکان پوسیدگی دندان ها را بالاتر می برند. می توانید مطلب مراحل پوسیدگی دندان را نیز مطالعه کنید. در ادامه علل پوسیدگی دندان ذکر می شود.

۶ علت پوسیدگی دندان

  • نگذاشتن زمان کافی برای رعایت بهداشت صحیح دهان و دندانها، یعنی مسواک نزدن منظم دندانها یا عدم استفاده از نخ دندان
  • زیاده روی در مصرف نوشیدنی ها و خوراکی های اسیدی یا حاوی شکر
  • استعمال دخانیات
  • اختلال بازگشت یا ریفلاکس اسید. ریفلاکس معده می تواند باعث رسیدن اسید معده به مینای دندان شده و باث آسیب دیدگی مینای دندان شود
  • تغذیه نامناسب و برخی اختلالات مرتبط با خوردن مانند بی اشتهایی
  • عدم استفاده از فلوراید برای تمیز کردن دهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید