مسواک نرم بهتر است یا سخت؟

در انتخاب یک مسواک، مسواک هایی با برس های نرم نباید نادیده گرفته شوند، مسواک با برس‌های نرم از انعطاف‌پذیری مناسب برای خم شدن و حرکت کردن در قسمت پایین لثه ها برخوردار می باشد. برخی از افراد اینگونه تصور می‌کنند که هرچه برس های یک مسواک سفت تر باشد، این مسواک بهتر دندان ها را تمیز می کند، درحالی که اینگونه نیست و این یک برداشت اشتباه است. حتی گفته می شود که مسواک با برس های سفت به لثه و دندان ها و صدمه و آسیب می زند. همچنین قبلا در مطلبی که در سایت دندانپزشکی ولنجک با عنوان مسواک مناسب دندان چه مسواکی است؟ توضیحاتی درباره یک مسواک خوب و مناسب داده شده بود.

برای تمیز کردن دندان ها پیش از هر چیز باید از یک مسواک مناسب و خوب انتخاب و خرید کرده و استفاده کنید. یک مسواک مناسب با برس های نرم دارای رشته های نایلونی انتخاب کنید. یک مسواک خوب مسواکی است که به نحو مؤثری، پلاک‌ها و باقیمانده خوراکی‌ها را از روی دندانها جدا کند، بدون اینکه به لثه و دندان آسیب زده یا باعث فرسایش مینای دندان بشود.

یک مسواک خوب باید کاملاً مناسب دست فرد بوده و همچنین کوچکی سر مسواک باید به اندازه ای باشد که به آسانی به تمامی دندان ها مخصوصا دندان های ردیف عقب (آسیاب و عقل) برسد. اگر مسواک به سختی در دهان حرکت می کند، احتمالا این مسواک برای دهان بزرگ باشد. اگر که اندازه دهان کوچک باشد باید مسواک مناسب و اندازه دهان انتخاب بشود.

امروزه انواع مسواک های مختلفی با اندازه ها و میزان انعطاف پذیری مختلفی تولید می‌شوند و افراد می توانند با راهنمایی دندانپزشک شان بهترین نوع مسواک را انتخاب و خریداری نمایید.

مسواک زدن دندان و تمیز کردن پلاک های روی دندان تنها برای سفید‌ی و زیبایی دندان ها توصیه نمی شود، مسواک زدن برای سلامت کلی بدن حیاتی است.

مسواک زدن دندان ها در دین اسلام نیز بسیار توصیه شده است:

پیامبر اکرم (ص) در باره آثار و برکات رعایت بهداشت دهان و دندان فرموده اند: هر کس در هر روز، دو بار مسواک بزند، سنّت پیامبران را استمرار بخشیده است، در برابر هر نمازى که بخواند، خداوند برایش پاداش صد رکعت مى نویسد، از فقر به غنا (و بى نیازى) درمى آید، دهانش خوش بو مى شود، حافظه اش فزونى مى یابد، فهمش استوار مى گردد، غذایش گوارش مى یابد، درد دندان هایش از میان مى رود، بیمارى از او دور مى گردد، و فرشتگان به واسطه نورى که بر او مى بینند، با او دست مى دهند و دندان هایش تمیز مى شود. (جامع الأخبار ، صفحه ۱۵۱ ، جلد ۳۴۰)

همانطور که قبلا نیز بیان شده است با مسواک زدن دندانها، پلاک های تشکیل شده بر روی دندان های فرد از بین رفته و تمیز می شوند. (به لایه نازکی از باکتری ها که بر روی دندان تجمع کرده و به دندان می‌چسبند پلاک می‌گویند.)

این پلاک های دندانی در صورتی که تمیز نشوند از بین نروند باعث پوسیدگی دندان و سوراخ شدن دندان همچنین مشکلاتی مانند بیماری لثه و حتی در بلند مدت باعث افتادن دندان می شوند. به همین علت بسیار مهم می باشد که از نحوه مسواک زدن صحیح دندان های آگاه شده و از پوسیدگی های دندانی و التهاب های لثه ای پیشگیری کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نحوه صحیح مسواک زدن دندان ها می توانید مقاله روش صحیح مسواک زدن و نخ دندان کشیدن دندانها را مطالعه کنید. گفته می شود حتی گاهی عدم صحیح مسواک زدن دندانها می تواند باعث فرسودگی دندانها بشود.

همچنین ممکن است گاها به دلیل صدمات ناشی از برس های مسواک، دندان های فرد دچار حساسیت بشوند، پس در انتخاب مسواک تان دقت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید