فلوراید درمانی دندان های کودکان و بزرگسالان

درمان دندانپزشکی فلوراید یا همان فلوراید درمانی شامل استفاده از ماده ای حاوی فلوراید قوی بر روی دندان های فرد می باشد. فلوراید ماده است که بخوبی به منافذ ریز روی دندان ها نفوذ کرده و باعث تقویت دندان ها می شود. همچنین فلورایدتراپی به دندان های فرد کمک می کند تا با آسیب های ناشی از باکتری در دهانش مقابله کنند.

توضیحات بیشتر درباره فلوراید

فلوراید ماده ای طبیعی است و برای مراقبت از دندان های فرد در برابر پوسیدگی بسیار مهم می باشد. اگر چه فلوراید در آب آشامیدنی و بسیاری از مواد غذایی روزمره مان یافت می شود، اما دندانپزشکان و متخصصان مراقبت از دندانها، با کمک روش هایی مخصوص مقادیری بیشتر فلوراید را برای پیشگیری از مشکلات دندان ها و درمان این مشکلات توصیه می کنند. به این روش استفاده از فلوراید در دندانپزشکی، فلوراید درمانی یا فلوراید تراپی می گویند.

فواید فلوراید درمانی چیست؟

گفته می شود بعد از درمان با فلوراید، یون های فلوراید همچنان در بزاق دهان فرد وجود دارند. وجود این یون ها اسیدیته دهان را خنثی کرده و آن را به میزانی می رسانند که به مینای دندان آسیب نرساند.

فلورایدتراپی با انجام فرآیندی دندان های فرد را در برابر حملات اسیدی مقاوم تر می کند و با چنین شرایطی احتمال پوسیدگی دندان به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

با فلوراید درمانی استحکام دندان ها بیشتر می شود.

فلوراید درمانی دندان های کودکان

گفته می شود در فلوراید تراپی دندان های کودک بهتر است تمامی دندان های شیری کودک در دهانش ظاهر شده باشند. یعنی بهتر است هر ۲۰ دندان شیری کودک در داخل دهانش رویش داشته و ظاهر باشند و الته هنوز روند رویش دندان های دائمی کودک آغاز نشده باشد. این عمل باعث تقویت دندان های بچه می شود.

مقاوم کردن دندان های بچه ها به روش فلوراید تراپی در دندانپزشکی اطفال  امروزه بسیار رایج می باشد. در این روش دندانپزشک از ژل های فلوراید جهت مقاوم سازی دندان های شیری کودک استفاده می کند. دندانپزشک در ابتدا محیط دندانها را ایزوله می کند و بعد سطوح تمیز شده دندانها را با استفاده از وسیله مخصوص، ژل حاوی فلوراید را وارد دهان و روی دندان های کودک می کند. بعد از گذشت چند دقیقه این وسیله را از دهان کودک خارج می شود. توجه داشته باشید گفته می شود این عمل باید در چند نوبت تکرار شود. برای اطلاعات بیشتر می توانید با دندانپزشکان مشورت داشته باشید.

فیشور سیلانت دندان شیری نیز می توانید برای دندان های کودکان مفید باشد، کع قبلا در این مورد نیز توضیحات لازم ارائه شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید