واریس زیر زبانی چیست؟ رگ های بنفش پررنگ و متورم زیر زبان

زبان خاویاری یک واریس زیرزبانی در قسمت پایینی (شکمی) زبان شما است. این مورد به عنوان یک ضایعه وریدی خوش خیم و بدون علامت طبقه بندی می شود. به عبارت دیگر، رگ هایی هستند که به رنگ بنفش یا تیره و بسیار متورم به نظر می رسند.

بنفش زیر زبان یا زبان خاویاری یک تغییر طبیعی/فیزیولوژیکی محسوب می شود، بنابراین لزوماً بد نیست. در بیشتر موارد، معمولاً با روند پیری اتفاق می افتد. در حالی که دیدن رگ‌ها در سطح زیرین زبان طبیعی است (بیشتر به دلیل بافت‌های نازک)، زبان خاویاری می‌تواند شبیه به رنگ بنفش تیره برآمده و متورم به نظر برسد. ظاهر متمایز و بسیار متفاوت از ظاهر طبیعی رگهای روی زبان شما است.

چه چیزی باعث ایجاد واریس زیر زبانی می شود؟

در حالی که هنوز بحث هایی در مورد منشاء این مشکل وجود دارد، بسیاری موافقند که عامل اصلی فرآیند و روند پیری است. با افزایش سن، ترمیم مداوم رگ‌های خونی دشوارتر می‌شود. فیبرهای عضلانی صاف درون رگ‌های خونی ما به خوبی کار نمی‌کنند، و بافت‌های همبند درون رگ‌های ما با افزایش سن ضعیف و تحلیل می‌روند و حفظ شکل معمول خود را دشوار می‌کند. به دلیل این فرآیند، رگ های ما می توانند فرو بریزند و باعث گیرکردن خون و تجمع در برخی نقاط کوچک شود. این دیواره های رگ های خونی ضعیف می توانند به طور تصادفی باز و بسته شوند، بنابراین باعث تغییر شکل زبان خاویاری می شوند.

توجه: سیگار کشیدن ظاهر واریس زیر زبانی را بدتر می کند. و افراد مبتلا به بیماری های قلبی عروقی و فشار خون بالا نسبت به همسالان خود بیشترین احتمال ابتلا به این مورد را دارند.

آیا واریس زیر زبانی  دردناک است؟

همانطور که قبلاً اشاره کردم، زبان خاویاری به ندرت دردناک است. اکثر مردم نمی دانند که زیر زبانشان این مشکل وجود دارد، یا در جلسه دندانپزشکی خود می پرسند که چرا زبانشان ناهموار و بنفش به نظر می رسد.

چه کسانی به زبان خاویاری مبتلا می شوند و آیا مسری است؟

گفته می شود زبان خاویاری در حدود ۱۰ درصد از جمعیت جهان وجود دارد. این شایع ترین محل است که اغلب در بزرگسالان ۶۰ سال و بالاتر یافت می شود. با این حال، گزارش‌هایی مبنی بر ابتلای افراد ۴۰ ساله به زبان خاویاری گزارش شده است.

زبان خاویاری مسری نیست، یعنی از فردی به فرد دیگر منتقل نمی شود. شما می توانید بدون نگرانی در مورد پخش شدن یا ابتلا به زبان خاویاری پس از دیگران ببوسید، غذا به اشتراک بگذارید یا بنوشید.

درمان زبان خاویاری

از آنجایی که بیشتر موارد زبان خاویاری بدون علامت هستند و نگرانی ندارند، معمولاً نیازی به مداخلات درمانی وجود ندارد. با این حال، مواردی وجود دارد که رگ‌های برآمده در داخل لب یا گونه‌های شما ظاهر می‌شوند و می‌توانند در جویدن و لبخند زدن اختلال ایجاد کنند. در این موارد، برخی از بیماران تصمیم می‌گیرند که وریدها را از طریق اسکلروتراپی خارج کنند. اسکلروتراپی تکنیکی است که معمولاً برای از بین بردن رگ های واریسی روی پاها استفاده می شود. این مداخله درمانی شامل تزریق مستقیم محلولی به داخل سیاهرگ است که اساساً باعث کوچک شدن و حل شدن ورید در ظاهر می شود. لیزر همچنین یک درمان انتخابی برای اطمینان از نتیجه زیبایی است!

زبان خاویاری ضایعه ای خوش خیم و بدون علامت در رگ های شما است که معمولاً برای بیماران دندانپزشکی مشکلی ایجاد نمی کند. نظارت بر این ناحیه در قرار ملاقات های معمول دندانپزشکی برای اطمینان از اینکه هیچ تغییر عمده ای رخ نمی دهد، مهم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید