بریج دندان چیست؟ + عکس

بریج های دندان یا همان پل دندان از انواع پروتزهای دندانی ثابت می باشند که فضاهای خالی ناشی از دندان از دست رفته را پر کرده و ظاهری طبیعی به جای خالی دندان از دست رفته می دهند. بریج دندان محکم به دندان های کناری می‌چسبد و متحرک نمی باشد.

بریج های دندانی توسط تاج های دندان های کناری فضای خالی پشتیبانی می‌شوند و مانند پل، فضای خالی بین ۲ دندان را بخوبی پر می‌کنند. از بریج ها برای جایگزینی یک یا چند دندان از دست رفته می توان استفاده کرد.

البته بریج دندان دارای معایبی نیز می باشد. مهمترین عیب بریج ها این است که برای استفاده از بریج ها باید دندان های مجاور تراش داده شوند و این کار می تواند باعث تضعیف دندان های کناری شود. برای نصب این بریج ها، دندانپزشکان دندان های کناری را می‌تراشند و سپس روکش های دندانی را روی دندان های تراش خورده قرار داده و ثابت می کنند. در تصویر زیر می توانید بریج و تراش دندان ها برای بریج دندان را مشاهده کنید.

برای جایگزینی دندان از دست رفته هم می توان از بریج ها استفاده کرد و هم از سایر روش ها مانند ایمپلنت دندان. برای اینکه بدانید کدام روش برایتان بهتر است حتما با دندانپزشک تان صحبت و مشورت کنید.

گفته می شود در روزهای اول پس از نصب بریج دندان، ممکن است غذا خوردن کمی دشوار باشد. برای همین بهتر است در روزهای ابتدایی از خوردن خوراکی های سخت پرهیز کرده و از خوراکی های نرم استفاده کنید. همچنین گفته می شود عمر بریج های دندانی بین ۱۰ تا ۱۵ سال می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید