کدام نواحی دندان بیشتر در معرض خطر پوسیدگی قرار دارند؟

پوسیدگی های دندانی زمانی اتفاق می‌افتند که حفره ای بر روی دندان شکل بگیرد. این حفره در ابتدای بر روی دندان بصورت حفره ای بسیار کوچک مشخص است. چنانچه اگر تدابیر لازم برای درمان این پوسیدگی دندان در نظر گرفته نشود، به‌مرور وضعیت دندان در معرض پوسیدگی وخیم‌تر می شود. یعنی به این صورت که حفره شکل‌گرفته بزرگ و بزرگ تر می شود و مشکلات مربوط به پوسیدگی جدی تر می شود.

معمولا پوسیدگی دندان در مراحل نخست همراه با درد نمی باشد و به همین علت تشخیص پوسیدگی در اکثر مواقع کمی دشوار می باشد و این احتمال وجود دارد که فرد زمانی به وجود دندان پوسیده و پوسیدگی رو دندانش پی ببرید که پوسیدگی پیشرفت کرده باشد و حتی دندان نیاز به عصب کشی داشته باشد.

آیا میدانید کدام نواحی دندان بیشتر در معرض خطر پوسیدگی قرار دارند؟

۱- شیار های عمیق سطوح روی دندان های آسیاب ممکن است به صورت پناهگاه و محلی امن برای تجمع باکتری ها باشد. معمولا برس های روی مسواک ها به عمق های روی این شیارها نرسیده و نمی توانند این شیارها را به خوبی تمیز کنند.

۲- همچنین سطوح بین دندان ها نیز با مسواک تمیز نمی شوند و بهتر است با نخ دندان این بخش ها را تمیز کنید, چراکه اگر این قسمت ها تمیز نشوند دچار پوسیدگی خواهند شد. تنها راه حذف باکتری از این بخش ها نخ دندان است. همچنین تشخیص پوسیدگی در این سطوح یعنی بین دندانها مشکل می باشد و برای تشخیص دقیق نیازمند تهیه عکس رادیوگرافی می باشد.

۳- بخش دیگری از دندان که می تواند درگیر مشکل پوسیدگی بشود مربوط تاج دندان در مجاور لثه می باشد. این محل ها معمولا با مسواک بخوبی تمیز نمی شوند و معمولا باکتری ها در این قسمت باقی می مانند. کسانی که معتاد به مصرف مواد مخدر هستند یا به کسانی که نوشیدنی های الکلی مصرف می کنند دچار مشکلات و الگوی پوسیدگی در این بخش ها می شوند.

درباره علائم و نشانه های وجود پوسیدگی در دندان بیشتر بدانید.

توجه داشته باشید هر قسمتی از بافت دندانی که در معرض عوامل پوسیدگی زا قرار بگیرد، می تواند دچار پوسیدگی بشود.

ریشه های دندانی تا وقتی که درون استخوان و لثه باشند و در معرض محیط دهان تان قرار نگرفته بانشد دچار پوسیدگی نمی شوند. ولی تحلیل لثه بویژه در افراد سالمند، ریشه را مستعد پوسیدگی می کند.

توصیه توصیه می کنیم با مراجعه چند وقت یکبار به یک دندانپزشکی خوب برای معاینه دندان‌هایتان از وضعیت سلامت دهان و دندان های خود اطمینان لازم را کسب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید