پوسیدگی دندان چگونه شروع می شود؟

هنگامی که پوسیدگی شروع می شود، ابتدا خارجی ترین لایه را درگیر می کند. میکروارگانیسم هایی که به سطح دندان چسبیده اند، اسید ترشح می کنند و این اسیدها باعث تخریب مینای دندان می شوند و در واقع پوسیدگی از سطح مینای دندان شروع می شود.

از آنجایی که عصبی در مینای دندان وجود ندارد، هیچ نشانه ای از درد وجود ندارد. اما لکه های سیاه روی دندان ظاهر می شود. هر زمان که لکه های سیاه روی دندان ها را مشاهده کردید، زمان مناسبی است که برای معاینه به دندانپزشک مراجعه کرده و درمان های لازم را انجام دهید. این لکه های سیاه روی دندان اولین نشانه پوسیدگی است و در صورت درمان به موقع از درمان های بیشتر مانند درمان کانال ریشه پیشگیری می کنید.

با مراجعه به موقع به دندانپزشکی، دندانپزشک پوسیدگی را از بین می برد، ناحیه آسیب دیده دندان را تمیز می کند و آن را با مواد ترمیمی همرنگ دندان پر می کند.

اما اگر پوسیدگی در مراحل اولیه درمان نشود، بعد از مینای دندان، پوسیدگی عاج دندان را درگیر می کند و به سرعت به سمت پالپ دندان پیشرفت می کند. زمانی که پوسیدگی به پالپ دندان برسد، فرد دچار درد دندان شدید می شود که معمولا با عصب کشی درمان می شود.

با مراجعه به موقع فقط هزینه ترمیم دندان پرداخت می شود، اما اگر پوسیدگی به پالپ دندان برسد علاوه بر ترمیم هزینه عصب کشی نیز پرداخت می شود، پس از نظر اقتصادی نیز بهتر است در همان مراحل اولیه به دندانپزشکی مراجعه شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید