لکه های سفید روی دندان چیست؟ فلوئوروزیس دندان

بارها درباره فلوراید و فواید فلوراید صحبت شده است، اما در برخی موارد زیادی فلوراید نیز ممکن است مشکل ساز باشد. در ادامه درباره مشکلی به نام فلوئوروزیس یا فلوروزیس دندان که باعث ایجاد لکه های سفید روی دندان ها می شود صحبت خواهیم کرد. با دندانپزشکی مدرن ولنجک همراه باشید.

فلوئوروزیس دندانی (به انگلیسی Dental fluorosis) عارضه ای می باشد که طی آن، بدن فرد در معرض مقادیر بسیار و درواقع بیش از حد معمول از ماده فلوراید قرار می گیرد. همانطور که گفتیم فلوراید در مقادیر و به میزان طبیعی می تواند ترکیبی سالم و مقوی و مفید برای دندان های انسان باشد. فلوراید با تقویت استحکام دندان ها، توانایی دندان ها را در مقابله با پوسیدگی های دندانی و سایر مشکلات دندانی را افزایش می دهد. اما فلوراید نیز باید به اندازه کافی باشد، یعنی گاهی مواقع به دلیل بالا بودن مقدار فلوراید در خمیر دندان و یا بلعیدن کف خمیر دندان به جای بیرون ریختن کف خمیر دندان از دهان، عارضه مسمومیت در فرد ایجاد می شود، که به آن اصطلاحاً فلوروزیس می گویند.

این مشکل می تواند عوارضی داشته باشد که در ادامه درباره آن توضیحاتی خواهیم داد.

فلوئوروزیس می تواند باعث بروز برخی علائم و عوارض بوشد، از جمله می تواند باعث تیرگی غیر طبیعی در دندانها و یا ایجاد لکه‌های دندانی در فرد بشود. البته گفته می شود معمولاً این مشکل ضرری برای سلامتی دندان ها ندارد، اما می‌تواند از نظر ظاهری، برای زیبایی دندان ها تاثیر گذار باشد. البته اگر دچار این مشکل شده اید، برای کسب اطلاعات بیشتر و رفع مشکل توصیه می شود با یک دندانپزشک مشورت داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید