شکستگی دندان

شکستگی دندان از مواردی می باشد که می تواند برای افراد مختلفی اعم از کودکان و بزرگسالان اتفاق بیفتد، با ما در این بخش از دندانپزشکی ولنجک همراه باشید تا درباره موارد مختلف شکستن دندان اطلاعات بیشتری به دست آورید:

شکستگی عمودی ریشه دندان

این ترک و شکستگی دندان از ریشه دندان شروع شده و به سمت بالای دندان یعنی سطح جونده دندان ادامه پیدا می کند، ترک و شکستگی در ریشه دندان نشانه ها و علائم جزئی همراه بوده و در بسیاری از موارد فرد اطلاعی از این شکستگی ندارد و زمانی متوجه شکستگی و مدیری شه دندانش می شود که لثه و استخوان پیرامون دندان دچار عفونت شده باشند.

ترک خوردگی از سطح جونده دندان

در کل ترک خوردگی دندان به این معنا می باشد که ترک از سطح جونده دندان عبور کرده و به سمت ریشه دندان شروع به گسترش می کند، چرا که این ترک خوردگی ها به موقع و سریع تشخیص داده شوند می توان دندان فرد را نجات داد، چنانچه دندانت دچار ترک خوردگی شده است بهتر است نسبت به درمانش اقدام کنید چنانچه ترک خوردگی دندان بدون درمان به حال خود رها شود این مشکل به مرور زمان پیشرفت کرده و در نهایت می تواند منجر به از دست رفتن دندان بشود.

ترک مویی دندان

کریز لاین یا همان ترک های مویی دندان به ترک های گفته میشود که تنها در بخش بیرونی مینای دندان تاثیر می گذارند، معمولاً ترک های مویی در افراد بزرگسال بیشتر اتفاق افتاده و متداول می باشد، این ترکها سطحی می باشند و هیچ دردی را برای دندان ایجاد نمی کند همچنین ترک مویی به جز مسئله زیبایی مشکل دیگری را ایجاد نمی کند

شکستگی دندان در بچه ها

اغلب دندان ها به خصوص دندانهای کودکان در معرض آسیب می باشند تقریباً یک چهارم از تمامی کودکان ۱۲ ساله آسیب دیدگی دندان می شوند و در دهان شان دندان آسیب دیده دارند، چنانچه فرزندتان دچار شکستگی دندان شده است، برای ترمیم دندان فرزندتان به یک متخصص دندانپزشکی اطفال مراجعه کنید.

درمان به موقع شکستگی دندان

شکستگی دندان هم می تواند در دندان های ردیف عقب و هم در دندان های ردیف جلو اتفاق بیفتد، چنانچه این شکستگی برای دندان های ردیف جلو اتفاق افتاده باشد می‌تواند در ظاهر و لبخند فرد تاثیر گذار باشد، چنانچه دندان به موقع ترمیم شود می تواند به حالت اولیه خود برگردد. البته درمان دندان شکسته معمولاً به محل و شدت و علائم آن بستگی دارد که با نظر دندانپزشک بهترین روش دندانی برای ترمیم دندان اعمال می شود. چنانچه دندان تان شکست یا دچار ترک خوردگی شده است در اولین فرصت به یک دندانپزشکی در محدوده محل خود مراجعه کنید، چرا که در این کار کوتاهی شود می‌تواند منجر به آسیب و عفونت و احتمال از دست رفتن دندان می شود. پس به موقع نسبت به ترمیم دندان شکسته تان اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید