بی دندانی چه عوارضی دارد؟

بی دندانی یا نداشتن دندان یکی از مشکلاتی است که خوشبختانه امروزه با روش هایی مانند ایمپلنت دندان رفع می شود. امروز درباره مضرات و آسیب های بی دندانی صحبت خواهیم کرد:

تاثیر در ظاهر و بیشتر نشان دادن سن فرد

هنگام از دست دادن دندان، پوست اطراف دهان از حمایت کافی برخوردار نمی شود. این منجر به افتادگی پوست می شود که باعث می شود پیرتر از آنچه هستید به نظر برسید. بنابراین، احتمالاً می خواهید قبل از اینکه این آسیب اتفاق بیفتد، به آن دندان های از دست رفته رسیدگی کنید.

تاثیر در تغذیه

غذاهای سالم و مغذی برای سلامت طولانی مدت شما حیاتی هستند. با این حال، با از دست دادن دندان، ممکن است برای خرد کردن یک سیب یا خوردن هویج دچار مشکل شوید. غذاهای نرم تر، که خوردن آنها راحت تر است، اما در خوردن خوراکمی های سفت تر کمی به مشکل می خورید. بدن شما به یک رژیم غذایی متعادل نیاز دارد و شما باید دندان های سالمی داشته باشید.

توده استخوانی ممکن است کاهش یابد (تحلیل لثه)

دندان ها به استخوان فک چسبیده اند. وقتی دندانی از دست می‌رود، بخشی از استخوان فک که زمانی از آن حمایت می‌کرد، عقب می‌رود. چرا؟ زیرا بدن احساس می کند که شما به آن قسمت از استخوان نیاز ندارید و ارسال مواد مغذی به آن بخش را متوقف می کند. اگر بعداً تصمیم گرفتید که می خواهید دندان از دست رفته را جایگزین کنید، ممکن است ابتدا به پیوند استخوان فک نیاز داشته باشید.

دندان های شما ممکن است حرکت کنند (جابجایی دندانها)

اگر تا به حال بریس داشته اید، می دانید که آنها می توانند جابجا شوند و تغییر می کنند. وقتی دندانی را از دست می دهید، دندان های اطراف آن به طور طبیعی حرکت می کنند تا فضای خالی را پر کنند. این بدان معنی است که ممکن است مشکلا بیشتری برای دهان و دندان هایتان پیش بیاید. دندان هایی که در موقعیت مناسب قرار ندارند نیز نمی توانند کار خود را به خوبی انجام دهند و نامرتبی دندان ها می تواند منجر به گاز گرفتن نامناسب خوراکی ها و مشکلات فک شود.

برای جایگزینی دندان های از دست رفته راهکارهای مختلفی وجود دارد، مانند ایمپلنت، بریج، دندان های مصنوعی … که با کمک و مشورت دندانپزشک می تواند بهترین گزینه مطلوب را انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید