با دندان قروچه کودکان چه کنیم؟

آیا پسر کوچک شما هنگام خواب دندان قروچه می کند؟ این دندان قروچه غیر معمول نیست. کارشناسان می گویند دندان قروچه به ویژه در کودکان نوپا و پیش دبستانی شایع است و اکثراً در سنین ۶ یا ۷ سالگی و زمانی که دندان های آسیاب دائمی شان بیرون می زند، این عادت را ترک می کنند. اما برخی دیگر در سنین نوجوانی خود و بعد از آن نیز دچار دندان قروچه هستند.

متخصصان اطفال و دندانپزشکان اطفال مطمئن نیستند، اما آنها موافقند که این دندان قروچه ها معمولاً از اضطراب، کابوس‌های شبانه، یا مشکلات عاطفی سرچشمه نمی‌گیرد، حداقل برای بچه های کوچک تر. برخی از کودکان به دلیل درد ناشی از عفونت گوش، دندان درآوردن یا قرار گرفتن نامناسب دندان هایشان به سادگی دندان های خود را به هم فشار می دهند.

دندان قروچه آسیاب شبانه معمولاً برای کودکان خردسال مشکلی ایجاد نمی کند. نیش آنها انعطاف پذیر است و به احتمال زیاد با رشد آنها این مورد تغییر خواهد کرد. می توانید آن را به دندانپزشک اطفال خود در میان بگذارید، اما در غیر این صورت جای نگرانی نیست.

دندان قروچه اگر در رشد طبیعی و تراز دندان های دائمی آنها اختلال ایجاد کند، برای کودکان بزرگتر مشکل بیشتری ایجاد می کند. فشردن دندانها بهم در شب می تواند دندان ها را فرسوده یا بشکند، دندان‌ها را نسبت به دمای سرد یا گرم حساس تر کند، بر تغذیه کودک تأثیر بگذارد یا منجر به TMJ (اختلال مفصل گیجگاهی فکی) شود. همچنین می تواند باعث گوش درد و سردرد شود.

دندانپزشک کودک شما باید شروع به ردیابی دندان های او کند و به دنبال علائم غیرعادی ساییدگی باشد. همچنین می‌توانید با گوش دادن به صداهای خراشیدن در شب یا اینکه کودکتان از درد فک یا درد هنگام جویدن شکایت دارد به دندانپزشک بگویید.

به عنوان یک اقدام پیشگیرانه، دندانپزشک اطفال شما می تواند به طور سفارشی یک محافظ دهان برای استفاده در شب بسازد. این ابزار شبیه به محافظ دهانی است که توسط ورزشکاران استفاده می شود.

در حالی که بیشتر بچه ها به دلیل اضطراب به هم فشار نمی آورند، اما این موضوع برای نوجوانان متفاوت است. برخی از دانش‌آموزان راهنمایی و دبیرستان در زمان های پر استرس مانند قبل از امتحانات نهایی و سایر آزمون های اصلی ممکن است دچار دندان قروچه شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید