ارتودنسی متحرک برای چیست و چه زمانی توصیه می شود؟

در ارتودنسی متحرک جهت رفع مشکلات دندانی به ابزار مخصوصی نیاز است. ابزار ارتودنسی متحرک برای رفع مشکلات جزئی دندان های افراد مورد استفاده قرار میگیرد. به عنوان مثال برای تصحیح دندان هایی که به میزان کمی کج هستند می توان از این نوع ارتودنسی استفاده کرد.

ابزار ارتودنسی متحرک فقط در زمان های تمیز کردن دندانها، خوردن خوراکی ها و مواد غذایی و یا در زمان استفاده از نخ دندان از دهان خارج می شود.

گاهی متخصص ارتودنسی به بیمارش توصیه می‌کند که این این ابزار را در طول انجام برخی فعالیت ها از دهان خارج کند, مثلا در زمان دوچرخه سواری

مطالعه مقاله بهترین زمان برای ارتودنسی کی است؟ توصیه می شود.

از جمله ابزارهای متحرک ارتودنسی الاینرها، هدگیرها و نگهدارنده‌ها هستند.

درباره الاینر

الاینرها را می‌توان در زمان مسواک زدن و نخ دندان کشیدن دندان ها یا در زمان غذا خوردن از دهان خارج کرد. هر الاینر معمولا به مدت ۲ الی ۳ هفته استفاده مورد استفاده قرار مگیرید و بعد از گذشت این مدت زمان توسط متخصص ارتودنسی با انواع محکم‌تر تعویض می شود.

درباره نگهدارنده

نگهدارنده‌های ارتودنسی متحرک بعد از درمان و برای پیشگیری از حرکت دندان‌ها به موقعیت و سمت اولیه شان مورد استفاده قرار می گیرند. نگهدارنده ها ۲ نوع مختلف دارند که با تشخیص متخصص ارتودنسی مورد استفاده قرار می گیرند. در این رابطه استفاده می‌شود.

۱- نگهدارنده هایی که جنس شان پلاستیک شفاف می باشند و بر روی دندان‌هایتان ثابت می‌شوند, این نگهدارنده ها شبیه به الاینرها به نظر می‌رسند.

۲- نگهدارنده هایی که از جنس فلزی و آکریلیک می باشند. ر این نوع ارتودنسی آکریلیک بر روی سقف دهان تان ثابت می شود و سیم های ارتودنسی دور دندان‌های قدامی تان قرار می گیرند.

درباره هدگیر

هدگیرهای ارتودنسی متحرک باعث اتصال پشت سر به سیم فلزی جلوی صورت می‌شوند. همچنین هدگیرها بمنظور کند کردن رشد فک بالا مورد استفاده قرار می گیرند و دندان‌های پشتی را در موقعیت شان نگه می‌دارند، در حالی که دندان‌های ردیف جلو به سمت عقب کشیده می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید